| Processor | Intel Atom |
| Processor description | Intel Atom Z3740 1.33 GHz |
| RAM | 2GB |
| SSD capacity | 32GB SSD |
| SSD | Yes |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics | Integrated |
| Graphic description | Intel HD Graphics |
| Optical drive | Without |
| Keyboard | US keyboard |
| Condition | Certified Refurbished |